Недавно опубликовано

Consultant expert (perioada determinată) - Direcția reglementare-autorizare din cadrul Departamentului piața de capital

Основная информация

Зарплата:
Договорная
Вид занятости:
Full-time
Oпыт:
Mid-Level (2-5 лет)
Город:
Кишинёв

Описание вакансии

Cerințe minime obligatorii:

  • Studii superioare în domeniul economic, financiar-bancar și/sau juridic;
  • Studii postuniversitare (masterat, doctorat), alte calificări în domeniu - prezintă un avantaj;
  • Perfecţionări de specialitate în domeniul financiar-economic, dreptului, sistemului contabilităţii, financiar - prezintă un avantaj.
  • Experiență de minim 3 ani în domenii relevante postului;
  • Cunoștințe – legislația aferentă atribuțiilor de reglementare a activităților desfășurate în conformitate cu Legea nr.171/2012 privind piața de capital, Legea nr.234/2016 cu privire la Depozitarul central unic al valorilor mobiliare, Legea nr.2/2020 privind organismele de plasament colective alternative, Legea nr.198/2020 privind fondurile de pensii facultative, Legea nr. 181/2023 privind serviciile de finanţare participativă.
  • Cunoștințe de operare a calculatorului la nivel de utilizator şi cunoașterea avansată a aplicațiilor MS Word, Excel, Outlook şi Power Point;
  • Cunoașterea legislației și practicilor din UE aferente domeniului, constituie un avantaj;
  • Cunoaşterea fluentă a limbii române și cunoașterea bună a limbii engleze sau a unei limbi de circulaţie internaţională , la nivel cel puţin intermediar - constituie un avantaj.

Competențe comportamentale:

  • Integritate, profesionalism, credibilitate, evitarea conflictelor de interese gândire ordonată, perseverență, rezistență la efort şi stres, adaptabilitate la situaţii noi, capacitatea de comutare rapidă la diverse probleme profesionale;
  • Capacitatea de a comunica verbal şi scris, de a fi în măsură să expună clar şi concis constatările, concluziile şi recomandările; abilități avansate de argumentare, analiză și sinteză, prevezibilitate, de elaborare a documentelor complexe (opinii, analize, referințe, avize);
  • Abilitatea de a se adapta la schimbări și priorități rapid, de a gestiona mai multe activități simultan cu accent pe finalizarea acestora cu impact tangibil;
  • Atitudine pozitivă, constructivă, responsabilă, spirit de inițiativă și creativitate, capacitate de colaborare, de lucru în echipă și transfer de cunoștințe, orientare către rezultate, exigență față de sine, spirit de observație și tendință de dezvoltare continua.

Sarcinile principale:

  • Elaborarea și actualizarea/promovarea cadrul normativ și metodologic cu privire la funcţionarea şi dezvoltarea pieţei de capital și infrastructurii acsteia, în conformitate cu legislația aplicabilă, cu respectarea procesului de transparență decizională (de consultare publică, avizare), precum şi implementarea adecvată a acestuia;
  • Examinarea actelor/documentelor UE și a practicilor internaționale ce țin de domeniul de reglementare a entităților din sectorul financiar nebancar;
  • Participarea la elaborarea diferitor strategii, planuri de acțiuni privind dezvoltarea economiei naționale ce țin de domeniul reglementării activității entităților din sectorul financiar nebancar și dezvoltarea instituțională a autorității de supraveghere.
  • Înaintarea, în limita competenței, propunerilor privind modificarea actelor normative ale Republicii Moldova, inclusiv în vederea ajustării cadrului normativ (primar și subordonat) la legislația Uniunii Europene;
  • Examinarea chestiunilor ce ţin de activitatea participanților profesioniști la piața de capital (acordarea, retragerea, suspendarea sau reperfectarea licenţelor, autorizaţiilor şi altor tipuri de acte permisive eliberate pe piaţa de capital);
  • Participarea în procesul de identificare și evaluare a riscurilor în domeniul protecției consumatorilor de servicii prestate de participanții profesioniști pe piața financiar nebancară, promovarea educației financiare și culturii economice aferente domeniului pieței de capital și statutului organizațional-funcțional al autorității de supraveghere ;
  • Asigurarea cooperării cu autoritățile publice și instituțiile de specialitate, persoanele interesate, prin examinarea și elaborarea avizelor la proiectele de acte normative și alte documente de politici parvenite în adresa regulatorului

Termen limită – [показать номер]15.08.2024

Recomandăm să consultați bibliografia înainte de a fi invitat la concurs:

  • Codul administrativ Legea nr.116/2018;
  • Codul civil nr. 1107/2002;
  • Legea nr.148/2023  privind accesul la informaţiile de interes public;
  • Legea nr.192/1998 privind Comisia Națională a Pieței Financiare;
  • Legea nr.1134/1997 privind societățile pe acțiuni;
  • Legea nr.171/2012 privind piața de capital;
  • Legea nr.234/2016 cu privire la Depozitarul central unic al valorilor mobiliare;
  • Legea nr.100/2017 privind actele normative;
  • Legea nr.2/2020 privind organismele de plasament colective alternative;
  • Legea nr.198/2020 privind fondurile de pensii facultative;
  • Legea nr. 181/2023 privind serviciile de finanţare participativă;
  • Cunoașterea legislației comunitare în domeniile care au tangență cu atribuțiile funcției, a cadrului juridic al UE pentru instrumentele financiare

Modalitatea de aplicare:

Aplicațiile se transmit până la data de [показать номер]15.08.2024 (inclusiv), ora 17:00. Formularul de participare și documentele necesare se vor plasa pe pagina web oficială a CNPF la rubrica Resurse Umane/Cariere. Copiile actelor și formularul de participare completat se vor transmite pe adresele electronice: office@cnpf.md">office@cnpf.md și/sau natalia.cvasiuc@cnpf.md">natalia.cvasiuc@cnpf.md sau pachetul de documente se va depune la sediul CNPF, adresa: bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.77, mun. Chişinău, Serviciul resurse umane și integritate.

Notă:

    Vor fi contactate prin e-mail/telefon doar persoanele care întrunesc condițiile concursului. Datele cu  caracter personal vor fi prelucrate de CNPF, exclusiv în scopul și procesul angajării, în conformitate cu prevederile legislației în vigoare.

Telefon de contact:  022  859 420

О компании

Comisia Naţională a Pieţei Financiare este autoritatea publică autonomă, responsabilă faţă de Parlament, care autorizează şi reglementează activitatea participanţilor pe piaţa financiară nebancară, precum şi supraveghează respectarea legislaţiei de către ei. Comisia Naţională a Pieţei Financiare este independentă în exercitarea funcţiilor sale.

Отзывы о компании

Оцените компанию:
0 star star star star star 0 отзывов

Контакты

Адрес вакансии
Кишинёв, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.77, MD 2012
Эл. почта:
Веб-сайт:

Похожие вакансии в этой компании

Похожие вакансии

Вы все еще ищете работу или ищете сотрудников для своего бизнеса?