Informații de bază

Salariu:
de la 10 000 MDL
Program de lucru:
Full-time
Experiență:
Senior-Level (> 5 ani)
Oraș:
Chișinău

Descrierea poziției vacante

Editura ȘTIINȚA angajează:

Redactor/ redactoare

OFERTA EDITURII:

Salariu de bază – de la 10 000 lei

Premii pentru rezultatele activității anuale;

adaosuri, sporuri, premii lunare pentru contribuții personale la atingerea indicilor performanți în activitatea întreprinderii.

Indemnizatii: pentru masa de prânz - 35 lei/zi; pentru transport - 6 lei/zi; pentru servicii comunale - 250 lei/lună; pentru lucru la calculator - 150 lei/lună.

CERINȚE:

  • O foarte bună cunoaștere a limbii române (limba engleză, franceză sau rusa – va fi un avantaj);
  • Abilităţi de redactare literară, stilizare şi corectură a textelor în limba română;
  • Experienţă de lucru cu textele, abilităţi de structurare, redactare;
  • Abilități de scriere corectă și creativă;
  • Capacitatea de a comunica cu autorii şi de a remedia lacunele observate;
  • Cunoștințe de operare a calculatorului: Word, Excel, PowerPoint, Internet etc. - va fi un avantaj
  • Capacitatea de a lucra în echipă;
  • Disponibilitate de a cunoaște și asimila informații noi;
  • Atitudine pozitivă și orientare către rezultate.

ATRIBUȚII:

  • Redactarea literară, inclusiv stilizarea textelor în limba română;
  • Redactarea pe machetă, cu ajustările structurale şi spaţiale.
  • Corectura textelor în Word sau pe macheta cărţii;
  • Confruntarea paginilor culese/ tehnoredactate cu originalul;
  • Recenzarea manuscriselor sub aspect redacţional;
  • Evaluarea manuscriselor şi propuneri privind ameliorarea lor sub aspect structural şi redacţional;
  • Colaborarea cu autorii manuscriselor, în vederea precizării unor inconsecvenţe, remedierii lacunelor şi ameliorării manuscrisului.
  • Colaborarea cu echipa redacţională şi de design, formularea unor propuneri de prezentare grafică a manuscrisului redacvtat;
  • Participarea, la solicitare, la unele lansări de carte ale întreprinderii şi promovarea ediţiilor apărute;
  • Respectarea confidenţialităţii, politicilor și procedurilor întreprinderii.

Persoanele interesate care corespund cerinţelor menţionate pot expedia CV-ul prin e-mail (prini_stiinta@yahoo.com) sau fax: 73 96 27. Vor fi contactate doar persoanele selectate.

Despre companie

Recenziile companiei

Evaluează compania:
0 star star star star star 0 recenzii

Contacte

Adresa postului vacant
Chișinău, Telecentru, Str. Academiei, nr. 3